Vi syndes her fra Oplevelsesgaver.dk at denne mail fra en bruger, til vores stilekspert, skal deles med alle Jer andre:
Hej Zennie.
For det første vil jeg lige takke for kurset igår. Jeg er imponeret over din viden og kunnen og på vej hjem snakkede min søster og jeg om hvor godt tilpas vi begge følte os til kurset. Én ting er at fortælle om farver, stil og make-up, men at gøre det på en måde så "tilskueren" føler sig afslappet og godt tilpas og at ingen kvinder er "rigtige" eller "forkerte", men at vi blot alle er meget forskellige, er en egenskab ikke alle besidder. For mig fungerede det rigtig godt at du nogle gange tog udgangspunkt i dig selv, dine vaner og hverdag. På denne måde nedbrød du den formelle "foredragsholder og kursus-deltagere"-struktur og erstattede den med en følelse af at vi blot var 13 kvinder samlet, hvoraf den ene (dig) var klar med en hjælpende hånd til os andre. :) Alt i alt følte jeg hverken at der skulle belæres eller laves et "show-off", men at dette kursus var som en hjælpende hånd for netop vores skyld (kursusdeltagerne).
At kurset dækkede over flere ting end lige make-up var rigtig dejligt, for ved hjælp af snak om både stil, farver, garderobe osv, fik jeg et bedre helhedsbillede af mig selv som person, hvordan jeg kan udtrykke mig selv ved hjælp af mit tøj og hvordan min stil vil kunne komme til at hænge bedre sammen.
Det var specielt overraskende, at man ved ganske små hjælpemidler så som accessories kan ændre et helt look! Dette vil bestemt være i mine tanker fremover ligesom tøj-købs-reglen om at det tøj man prøver SKAL kunne passe til tøj fra min garderobe.
Den eneste kritisk jeg har til dig er at kurset var for kort. Men hvis jeg skal være ærlig, kunne jeg jo nok være blevet ved hele natten, så det er vel endnu bare en ros af at dette kursus virkelig var givende og spædende hele vejen igennem ;)
Hvis jeg kort skal fortælle en potentiel kursusdeltager om netop dette kursus, vil jeg sige at:
Dette kursus er alle pengene værd. -og mere til!
Jeg vil anbefale alle kvinder at give sig selv denne oplevelse, de vil helt bestemt gøre sig selv en tjeneste.
Kurset rammer bredt i den forstand at du som ung studerende, travl mor og aldrende kvinde, med klassisk-, flippet-, eller feminin- tøjstil får lige meget ud af kurset.
Vigtigst er nok, at dette kursus ikke handler om at man skal ændre sig selv. Det handler om at få nogle ganske simple værktøjer som man selv kan bruge i hverdagen for at få en mere sammenhængende stil og være super lækker hver dag uden at skulle bruge tid og kræfter på det helt store "udstyr".
Ganske enkelt fantastisk!
Ps:
Jeg har allerede købt 3 pakker gær, for udover hjemmebagte boller vil der fra nu af også blive brugt gær til mere forskønnende formål hjemme hos mig. ;)
Mange kærlige hilsner
fra
Lotte Karstad